Porady i wskazówki

Kosmetyki naturalne, ekologiczne, organiczne, bio, wegańskie…? Czy potrafisz je odróżnić?

Chyba każdy z nas spotkał się z powyższym nazewnictwem. Jednak nie każdy potrafi odróżnić od siebie typy kosmetyków. Ba! Często nawet stawiamy znak równości między nimi. Nic bardziej mylnego! Różnice są, i to spore. Ten artykuł pomoże Ci raz na zawsze pozbyć się wątpliwości i bezproblemowo odróżnić kosmetyki od siebie.

 

Po pierwsze naturalne – czyli jakie? Uznaje się, że kosmetykami naturalnymi są te z zawartością minimum 95% składników naturalnych, pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego (np. wosk pszczeli). Pozostałe 5% to składniki syntetyczne, bezpieczne i dopuszczone do stosowania konserwanty. Ponadto kosmetyki naturalne nie powinny zawierać GMO czy też parabenów, siarczanów i innych szkodliwych substancji.

„Kosmetyk naturalny to produkt, który ma upiększać i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych, przyjazny dla skóry i środowiska, sprzyjający zdrowiu, wspierający samoregulację organizmu i wspomagający przez długi czas utrzymywanie naturalnej urody i harmonijny rozwój ciała i ducha, a otrzymywany jest ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego, mineralnego), uzyskanych metodami fizycznymi (np. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja, suszenie itp.), mikrobiologicznymi lub enzymatycznymi” – Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych, działający przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy (ESCOP).

Po drugie organiczne.  Każde kosmetyki organiczne są naturalne, ale nie każde kosmetyki naturalne są organiczne. Brzmi skomplikowanie? Kosmetyki organiczne są produkowane z naturalnych składników, które pochodzą z kontrolowanych upraw organicznych i podlegają bardziej rygorystycznym normom. Zamiennie używa się również terminu „bio”.

Po trzecie ekologiczne – to te, których produkcja jest przyjazna środowisku. Nie wystarczy tutaj naturalny skład. Składniki takich kosmetyków powinny pochodzić z certyfikowanych upraw, sprzyjających równowadze i różnorodności biologicznej (np. używanie odnawialnych źródeł energii). Ponadto ekologiczne rolnictwo wyklucza użycie szeregu substancji chemicznych oraz osadów ściekowych. Zamiennie w nazewnictwie używa się skrótów „eco” lub „eko”.

Po czwarte wegańskie. W skrócie często nazywane też „vegan” czy „vege”. W kosmetykach wegańskich nie znajdziemy żadnych składników pochodzenia zwierzęcego powstałych w skutek uśmiercenia zwierzęcia oraz składników odzwierzęcych, bez których zwierzę może żyć. Warto dodać, że wegańskie kosmetyki nie są testowane na zwierzętach. Jest kilka mniej oczywistych składników, które pochodzą od zwierząt. Wiesz jakie?

  • Chitozan,
  • Cywet,
  • Elastyna,
  • Jedwab,
  • Keratyna,
  • Kolagen,
  • Kwas hialuronowy,
  • Lanolina,
  • Piżmo.

I to tyle! Teraz z łatwością odróżnisz  typy kosmetyków i wybierzesz to co jest odpowiednie dla Ciebie i Twojego stylu życia.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Z pewnością znajdziesz w nim odpowiednie kosmetyki dla siebie, Twojego mężczyzny czy dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *